Size bir telefon kadar yakınız
0541 209 26 23
Dil Seçin
trenar

Saçın Yapısı ve Gelişimi

Saçın Yapısı ve Gelişimi

Saçların yapısını keratin denen protein maddeleri oluşturmaktadır. Saçlara siyah rengini veren maddelere de melamin pigmentleri denir. Saçların beyazlaması vücudumuzdaki renk pigmenti olan melamin maddesinin zaman içerisinde azalmasıyla gerçekleşir.

Saç köklerinin içinde bulunduğu, beslendiği, oluşumunu tamamladığı yapıların hepsine folikül (ünite) denir. Her saç köküne bir greft denir. Saç kökleri saçlı deride üniteler halinde bulunur. Bu üniteler tekli, ikili ve bazense çoklu saç kökü şeklinde yer almaktadır.

Saçın doğal yapısında, ön saç çizgisinde tekli, ense ve kulak üstü bölgelerinde ise; çoklu saç kökleri şeklinde sıralanmaktadır. Erişkin bir insanda yaklaşık 5 milyon folikül bulunmaktadır. Bunların bir milyon kadarı baş bölgesinde yaklaşık 100 bin kadarı da saçlı deride yer almaktadır.

Saçlar gelişimini 3 dönemde tamamlar:

Anajen(büyüme) dönemi: Saçların büyük bir kısmı büyüme evresinde bulunur. Bu dönem 2 – 5 yıl süren aktif büyüme evresidir.

Katajen(dinlenme) dönemi: Saçların %2 -4 i bu evrede bulunmaktadır.Yaklaşık 3 hafta kadar süren evre geçiş dönemi olarak da bilinir.

Telojen(dökülme) dönemi: Saçların %15 i bu evrede bulunmaktadır. Ortalama 3 ay süren bu evre saçların dinlenme dönemidir. Saçlar bu evrede dökülür sonra yerine yeni ve sağlıklı saçlar çıkmaya başlar.

Saçlar bu dönemleri sırayla izleyerek döküme ve yenileme döngüsünü tamamlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.