Size bir telefon kadar yakınız
0541 209 26 23
Dil Seçin
trenar

Fue Yöntemi ile Saç Ekimi

20 görüntülenme
Fue Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE Nedir ?(follicular unit extraction): Saçlar dış görünüşümüzü tamamlayan önemli bir aksesuarımızdır. Yıllarca insanlar birçok sebebe bağlı saç kayıpları yaşadılar, Bu sorunu saklayabilmek için bazıları peruk veya protez kullandılar, bazı kişilerde yanlardan saç uzatıp saç olmayan bölgelerini gizlemeye çalıştılar. Saç kaybına uğrayan kişilerin yardımına önce, ilk saç ekimi yöntemi olan FUT(Folikuller unit transplantasyonu)tekniği yetişti, sonrada gerek uygulama rahatlığı gerekse hasta konforu açısından daha kolay uygulanan, son saç ekim yöntemi olan FUE(follicular unit extraction) ‘ye yerini bıraktı.

FUE tekniği sayesinde kişinin ihtiyacı olan saç köklerini iki kulak üstü, ense bölgesi ve gerekirse vücut bölgelerinden de alınarak ekim gerçekleştirilmektedir.

FUE; Dr. Ray Woods ‘un bulduğu ve Dr. Willam Rassman‘ın geliştirdiği fox olarak da bilinen tekniğin gelişmiş sonucudur.

Saç ekiminde aslında saç köklerinin yeri değiştirilmektedir. Saç kökü taşıma işlemidir. Yoğun olan bölgeden seyrelterek alınan saç kökleri, seyrelmiş veya tamamen dökülmüş alana taşınmaktadır.

FUE Tekniği dünyada ve ülkemizde güvenle, başarı ile uygulanan bir saç ekim yöntemidir.

FUE OPERASYONUNUN AŞAMALARI:

Operasyon Planı:

Saç ekiminin en önemli aşamasıdır. Hastanın saç muayenesi yapılır, yüz ölçülerine ve yaşına uygun bir saç çizgisi belirlenir, hastanın saç açıklığına göre kaç seans saç ekimi yapılacağı ve hangi bölgeye ne kadar saç kökü ekileceği planlanır. Hastanın fotoğrafları alınır, operasyon için kılavuz fotoğraflar seçilir. Hasta, saç ekimi için gerekli tetkikler ve hazırlıklar yapıldıktan sonra ameliyathaneye alınır.

Lokal Anestezi: Saç ekimi operasyonu lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hastanın saçlı derisi özel bir solüsyonla dezenfekte edilir, çok ince iğnelerle saç kökü alınacak bölgeye lokal anestezi uygulanır 1.5-2 dk. içerisinde donör saha uyuşur ve artık saç köklerini alma aşamasına geçilebilir.

Saç Kökü Alımı: İki kulak üstü ve ense bölgesinden, micro motor ile tek tek çıkarılan saç kökleri özel ve beseleyici bir sıvı içinde bekletilir. Saç kökleri alınırken dokunun durumuna ve saç köklerinin kalınlığına göre ince micro uçlar seçilir, bu uçlar saç köklerine zarar vermeden, doğal yapılarını bozmadan, olduğu gibi çıkartılmasını sağlar. Planlanan sayıda saç kökünün alımı ortalama 1-2 saat sürmektedir. Bu işlemler yapılırken hasta ağrı duymamaktadır. Saç köklerini çıkardığımız alana dikiş atılmaz, çok ince micro uçlar kullanıldığı için herhangi bir yara izi oluşmaz, alınan saç kökleri(greft) kişinin kendi saç kökleri olduğu için ekilen yerde doku uyumsuzluğu göstermezler. Ekilen alana hemen adapte olurlar. Sadece saç köklerinin(greft) yeri değişmiştir. Yoğun olan bölgeden seyrelterek alınan saç kökleri, seyrek olan ya da dökülmüş olan bölgeye transfer edilip ekilmektedir. FUE tekniği ile yapılan saç ekimi sayesinde, kişiler doğal bir görünüme kavuşurlar ve bir hafta sonra saç ekimi operasyonu geçirdikleri anlaşılmaz.

Kanalların Açılması: Ekim yapılmadan önce hastanın kendi saçları kılavuz alınarak, saç köklerini yerleştirilecek kanallar açılır. Doğal bir görünüm elde edebilmek için kanallar kendi saçları yönünde ve açısında açılmalıdır. Kanallar çıkartılan saç köklerinin (greft) derinliğinde ve kalınlığında açılmalıdır.

Saç Köklerinin Nakli: Özel sıvılar içersinde bekletilen saç kökleri (greft) tekli, ikili, üçlü ve üst gruplara ayrılır. Özel olarak tasarlanmış pensetlerle saç ekimi yapılmaktadır. Alınan saç kökleri uzman bir ekip tarafından, açılan kanallara tek tek yerleştirilir. Tekli saçlar ön saç çizgisine, ikili ve çoklu saç kökleri geriye doğru ekilmektedir. Bundan dolayı FUE yöntemiyle yapılan saç ekimleri çok doğal olmaktadır. Saç köklerini çıkardığımız alana dikiş atılmaz, çok ince micro uçlar kullanıldığı için herhangi bir yara izi oluşmaz, alınan saç kökleri(greft) kişinin kendi saç kökleri olduğu için ekilen yerde doku uyumsuzluğu göstermezler. Ekilen alana hemen adapte olurlar. Sadece saç köklerinin(greft) yeri değişmiştir. Yoğun olan bölgeden seyrelterek alınan saç kökleri, seyrek olan ya da dökülmüş olan bölgeye transfer edilip ekilmektedir.

Operasyon Sonrası: FUE tekniği sayesinde sık ve doğal ekim yapılabilmektedir. FUE tekniği sayesinde 1 cm karelik alana 60-80 saç teli ekmek mümkündür. Donör sahanın(verici alanın) durumuna göre istenilen sayıda saç kökü(greft) alınıp ekim gerçekleştirilmektedir. Hastaya kaç seans ve kaç saç kökü(greft) ekileceği, FUE operasyonun başında planlanır. Hasta ikinci seansa ihtiyaç duyar ise ilk ekimden itibaren 10-12 ay geçmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ekilen saçların tümünün çıkma süresi 12 aydır, donör sahanın iyileşmesi içinde en az 10 ay beklenilmelidir. Ekilen kökler üç gün içerisinde yeni yerine tutunur ve köklerin ucundaki saç telleri 15-20 gün içerisinde dökülmeye başlar, 3. Ayın sonunda ise ekilen saçlar yavaş yavaş çıkmaya başlar. Saçlar, 7. ayın sonunda %70 ve 12.ayın sonunda ise ekilen saçların %100 ü çıkışını tamamlamış olur.

Fue tekniği ile yapılan saç ekimlerinde operasyondan sonra iz kalmamaktadır, FUE operasyonu sonrası iyileşme süresi çok hızlıdır, ekim yapılan sahada ve saç kökü(greft) alınan bölgede uyuşukluk ve gerginlik hissi olmaz, FUE tekniği sayesinde hasta operasyon sırasında ağrı duymadığı gibi, operasyon sonrasında da ağrı şikayeti olmamaktadır. Hastalara saç ekimi sonrası reçetesi ve dikkat etmeleri gerekenler hususlar hem sözlü anlatılmalı ve yazılı olarak da verilmelidir. FUE operasyonu sonrasında hasta evine dönebilmektedir. Ekim sonrası hastanın var olan saçlarını korumaya yönelik tedavi seçenekleri sunulabilir. 3.aydan sonra var olan saçları korumak, ömrünü uzatmak ve yeni çıkan saçları besleyip destelemek için mezoterapi tedavileri ve kür-losyon uygulamaları önerilebilmektedir.

FUT Nedir?
Folikuller Unit Transplantasyonu olarak bilinen bu yöntem iki kulak arasındaki alandan bisturi yardımıyla ortalama10- 15 cm uzunluğunda 2- 5 cm eninde bir flep parçasının çıkartılmasıdır. Çıkartılan flep parçası mikroskop altında saç köklerine ayrılır. Ayırma işlemi kesinlikle mikroskop altında yapılmalıdır. Parça alınan bölge alttan ve üstten birleştirilerek içten ve dıştan dikilir. Bundan sonraki işlem basamakları FUE yöntemiyle aynıdır. FUE yönteminin gerek uygulayıcı gerekse de hasta açısından sunduğu rahatlık ve konforu sayesinde FUT tekniği artık çok tercih edilmemektedir. Dikiş atıldığı için iyileşme süresi daha uzundur. FUT tekniğinin bir diğer dezavantajıda flep(parça) alınan yerde iz kalmasıdır.

NEDEN FUE TEKNİĞİ?

FUE tekniğinde, saç kökleri iki kulak üstü ve ense bölgesinden tek tek micro motorla alınır, sonra 1’li , 2’li, 3’lü gruplara ayrılır, mikroskop kullanmaya gerek yoktur.
FUT tekniğinde ense bölgesinden flep parçası kesilerek çıkartıldıktan sonra, saç kökleri mikroskop altında gruplarına ayrılır.
FUE tekniğinde ense bölgesinde operasyon sonrası yara izi oluşması beklenmez.
FUT tekniğinde ense bölgesinde dikiş izi kalmaktadır.
FUE tekniğinde ense bölgesinde uyuşukluk ve gerginlik oluşması beklenmez.
FUT tekniğinde flep alınan bölgede ortalama 2-4 ay uyuşukluk hissi olabilir. Ayrıca dikiş atıldığı için arka bölgedeki ciltte gerginlik hissi oluşmaktadır.
FUT tekniğinde hasta eve gidince kök alınan yerde ağrı olabilmektedir, FUE tekniğinde işlem sonrasında ağrı olmamaktadır.
FUT tekniğiyle yapılan operasyon sonrasında hastalarda iş gücü kaybı FUE’ ye göre daha uzundur.
Bu sebeplerden dolayı artık FUE tekniği tercih edilmektedir.

FUE OPERASYONU ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Operasyondan bir hafta önce kullandığınız kan sulandırıcı ilaçlar ve bitki çaylarını bırakmanız gerekmektedir.
Operasyondan 3 gün önce sigara kullanımını azaltmanız ve alkol kullanımını 5 gün önceden kesmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa önceden doktora bildirmelisiniz. Geçirmiş olduğunuz önemli hastalıklar ya da varsa kronik hastalığınız doktora belirtiniz.

FUE OPERASYONU SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
Operasyon sonrası ilk 3 gün yarı yatar pozisyonda, size verilen özel yastıklarla istirahat etmelisiniz.
Doktorun size verdiği reçeteyi düzenli kullanmalısınız.
İlk saç yıkaması 3. günde saç ekimi ekibinden biri tarafından yapılması uygun olacaktır. Gelemeyen hastalara yıkama talimatı ayrıca yazlı olarak verilecektir.
İlk 3 gün ağır egzersizler ve heyecan verici aktivitelerden uzak durmalısınız. 20.günden sonra normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.
Alkol ve sigara kullanmamaya özen göstermelisiniz.
20. günden sonra ekim dışındaki bölgeleri tıraş edebilirsiniz, ama ekim alanına en az 2 ay jilet ustura, makine değdirmemeli ve ekim alanında uzayan saçları makasla kesmelisiniz. 2.aydan sonra normal tıraşınızı olabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.